Pilates Nedir?

 

Pilates egzersizleri omurganın daha sıhhatli olmasını, gövdein doğru pozisyonda duruş alışkanlığını kazanmasını sağlar.
Pilatesin en mühim özelliği bütün vücudun esnetilerek omurların arasını açmasıdır.

Pilates Metodu ya da Pilates yirminci yüzyılın ilk haftalarında Joseph Hubert Pilates (1880-1967) doğrulusunda tasarlanmış fiziksel fitness sistemi.

Joseph Pilates Pilates metodu üstüne en az iki kitap yazdı: Return to Life through Contrology ve Your Health: A Corrective System of Exercising That Revolutionizes the Entire Field of Physical Education.

Pilates metodunun zihnin kaslar üzerindeki tüketimini destek verdiği amacıyla Contrology (Kontrol bilimi) olarak adlandı. Pilates, gövdein dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte mühim fonksiyonu olan asli kaslar üstüne yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır. Nefes egzersizi teknikleri de yer almaktadır.

 

Pilates’de her bir egzersizin çok kez tekrarı yerine daha az sayıda, tam, denetim ve belirli bir şekil içersinde uygulanması tercih edilir. Joseph Pilates 500 belirli egzersiz tasarladı. Ona göre zihinsel ve fiziksel sıhhat birbiri amacıyla gerekliydi. Hareketler akıcıydı ve soluk, denetim ve konsantrasyonla birleştirilmişti. Sonuç çoğalan esneklik, güç, gövde farkındalığı, enerji ve ilerlemiş zihinsel konsantrasyondur. Pilates ilaveten daha iyi neticeler almak amacıyla egzersizinin beş ana aletini de tasarlamıştı. Pilates programında karın, alt sırt ve kaba etler gövdein geri kalanının özgürce hareket etmesi amacıyla destekleniyor ve güçlendiriliyor

Pilates uygulayıcıları eğitimlerinde, güç ve esneklik inşa edebilmek amacıyla kendi vücut ağırlıklarını kullanmaktadırlar. Bunu yüksek düzeyde kardiovasküler egzersiz üstüne yoğunlaşmadan sağlamayı hedeflerler. Günümüzde Pilates pek çok fizyoterapist doğrulusunda rehabilitasyon sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Konsantrasyon : Pilates yapar iken hareketlere yoğunlaşmak,gövdein uyum içersinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına ilgi etmek gerekir.
Kontrol : Pilates metodunda denetim çok mühimdir. Kontrol amacıyla gövdein iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, mümkün sakatlıkların önlenmesi gerekir.
Merkezleme : Pilates Metodu’nda ,doğru hareket sanatlarında bulunduğu gibi merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst gövdein stabilitesini ve esnemeyi, uzamayı sağlar.
Akıcı hareket : Hareketler çabuk edilmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı vakitte hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
Kesinlik : Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket sekansları birbirleri içersinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.
Nefes : Nefes alıp verme, panik olmadan sırtın arka kısmına ve altına derin soluk alıp bütün soluki tamamiyle dışarı üflemek yolu ile olmalıdır. Böylece, soluk tamamiyle boşaltılıp, kan temizlenmiş olur.